CHART ANGIELSKI - WHIPPET

Whippet – rasa psa zaliczana do grupy chartów, wyhodowana w Anglii.

  • Rys historyczny

Chart angielski whippet został wyhodowany na terenach północnej Anglii oraz południowej Szkocji. Wizerunki tego psa można odnaleźć na obrazach pochodzących z XV wieku, ale właściwa rasa powstała dopiero w wieku XIX. Chcąc uzyskać psa zwinnego, a przy tym rączego, ludzie krzyżowali ze sobą małe greyhoundy, charciki włoskie oraz wysokonożne teriery. W okresie międzywojennym prócz odmiany krótkowłosej występowała także odmiana szorstkowłosa, lecz wkrótce została wyeliminowana z hodowli.

Ze względu na bardzo dobre proporcje ciała, szybkość i zwinność, whippet przez wielu ludzi uznawany jest do dziś za ideał psa wyścigowego. Hodowcy chcieli otrzymać psa zbliżonego widokiem do greyhounda, lecz znacznie mniejszego, niewymagającego i tańszego w utrzymaniu. Pod koniec XIX wieku rosło zainteresowanie wyścigami chartów, wzrosło więc również zainteresowanie biednych robotników whippetem. Greyhound wciąż pozostawał psem typowo elitarnym, zaś whippet stał się psem dostępnym właściwie dla każdego, więc bardzo szybko stał się popularny także jako pies rodzinny.

  • Klasyfikacja FCI

W klasyfikacji FCI rasa ta została zaliczona do grupy X – charty, sekcja chartów krótkowłosych.

  • Wygląd

Średniej wysokości pies o smukłej sylwetce, cienkiej i delikatnej skórze, która jest podatna na skaleczenia. Mimo pozornie delikatnej budowy pies jest silny, wytrzymały oraz ma mocne i elastyczne mięśnie.

  • Budowa

- Głowa: Długa, delikatna, o wyraźnie spłaszczonej czaszce
- Oczy: Ciemne, owalne, błyszczące, czujne, dość szeroko rozstawione, z lekkim stopem pośrodku
- Uszy: Małe, delikatne, w kształcie płatka róży
- Kufa: Silne szczęki z równym i kompletnym zgryzem nożycowym
- Szyja: Długa, muskularna, elegancko wygięta.
- Kończyny: Łopatka ukośna, przednie nogi proste, o niezbyt szerokim rozstawieniu, w przeciwieństwie do  tylnych, głęboko kątowanych i dobrze umięśnionych w udach, silnie podpierających tułów
- Ogon: Długi, stopniowo zwężający się, lekko wygięty ku górze, w ruchu wzniesiony łagodnym łukiem, lecz  nie ponad grzbiet. Jest pozbawiony pióra.
- Tułów: Pierś głęboka, grzbiet szeroki, muskularny, lędźwie silne
- Łapy: Zgrabne, wyraźnie wykrojone, wysoko wysklepione, opuszki grube i mocne. 

  • Szata i umaszczenie

Delikatna, krótka i zwarta, dopuszczalne są wszystkie kolory i ich kombinacje.

  • Zachowanie i charakter

Whippet ma zrównoważony charakter, umiarkowany temperament, o wysokim stopniu posłuszeństwa. Tolerancyjny wobec dzieci oraz obcych osób. Nie powinny być trzymane jako psy podwórzowe ani w kojcach z racji na ich delikatną skórę i chęć przebywania z ludźmi. Whippet szybko potrafi dostosować się do nowych sytuacji, jak na charta nie potrzebuje wyjątkowo dużej przestrzeni życiowej, lecz wymamga zaspokojenia potrzeb ruchowych. W wieku młodzieńczym wymaga dużo ruchu i kontaktu z właścicielem, nie jest agresywny, lubi zabawy.

  • Użytkowość

Pierwotnie pies przeznaczony był do polowań na króliki oraz do zawodów wyścigowych – osiąga prędkość do 65 km/h. Współcześnie jest również psem reprezentacyjnym oraz rodzinnym.

  • Zdrowie i pielęgnacja

Skóra jest cienka i delikatna, wymaga pielęgnacji odpowiednimi przyrządami. Są spotykane u tej rasy alergie pokarmowe i kontaktowe. W starszym wieku zdarzają się kłopoty z krążeniem, nowotwory i problemy z kręgosłupem. Jest dość wrażliwy na surowe, zewnętrzne warunki atmosferyczne tj. mróz, czy silne nasłonecznienie. Dzienną porcję pożywienia należy dzielić co na dwa posiłki, hodowcy zalecają wręcz, by przynajmniej jeden składał się z wyłącznie naturalnych składników. Często potrzebuje preparatów wapniowo-witaminowych. Przekarmienie whippeta może spowodować u niego powstawanie przepuklin.

  • Popularność

W Polsce pierwsze psy pojawiły się w latach 60. XX wieku, a zainteresowanie tą rasą wzrasta.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Whippet

  • Ciekawe artykuły na temat whippetów:

Nanmal Planet dogs 101 - whippet: http://www.youtube.com/watch?v=YmTTUPLrc5M
Wzorzec whippeta można znaleźć tutaj: http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/162.pdf
http://www.klubcharta.zkwp.pl/o_chartach/87/chart_angielski_whippet
http://www.klubcharta.zkwp.pl/o_chartach/84/czy_warto_kochac_whippety